Muzikant Maulis: Hnilička mě překvapil, že v Teplicích podpořil iniciativu Otevřeme Česko…

Pro jasný názor nechodí daleko. Známý kladenský muzikant a člen kapely The Beatles Revival CZ Luděk Maulis nemocen na lůžku a s originální rouškou své paní, analyzuje v rozhovoru pro Vaše Kladno svým pohledem současnou covidovou situaci.

Co dělá profesionální muzikant, když mu vláda zakáže tři čtvrtě roku hrát? Z čeho žije?
Tak já osobně cvičím na nástroje. Naučil jsem se třeba kytarové sólo od Mika Oldfielda z písničky Moonlight Shadow. Sice blbě, protože jsem sice vynikající frontman, ale kytarista jsem pouze podprůměrný. Ale jak mám teď čas cvičit a učit se, tak i můj brácha říká, že jsem nikdy nebyl v lepší kytarové formě. Snažím se udržovat, i co se týče zpěvu. Hlasivky se musí trénovat, jinak jdou do hajzlu. Z čeho žiju? To by mě taky zajímalo. Zatím z úspor a živí mě i dost manželka. Je to záhul, tři děti, teď ta distanční výuka, někdo s nimi musí být doma. Ale teď prý deník Blesk dost platí za informace, kde zrovna chlastaj po nocích vládní politici, tak to by nebyl špatnej přivýdělek (směje se).

Poslal vám stát kompenzace?
Jó, za nějaký období jsem si požádal o těch pět set korun na den, ale dostal asi jenom tři sta sedmdesát na den. Chodím se každý den koukat do schránky, jestli něco neposlali, abych mohl také panu premiérovi napsat, že je to lepší, než kdybych dělal, ale je tam zatím maximálně velké, hnědé a kouřící….

Plánujete, že byste šel někam do pracovního poměru?
No pořád doufám, že se chytím v těch kladenských SAMK na tenisových kurtech. Ta oranžová antuka je hrozně uklidňující pro oči. Dostal jsem i nabídku dělat zase ajťáka, ale já pořád doufám, že se koncerty ještě budou někdy dělat. Alespoň na léto jich máme domluvených docela dost.

Už jste prodělal covid?
Tak ten zrovna mám. Těšil jsem se, že ho chytnu na nějaký párty s klukama a holkama z politiky, ale nakonec to těsně po očkování dostala manželka. Ve čtvrtek jí, jako zdravotní sestru, naočkovali a v neděli byla pozitivní a my jsme to pak dostali celá rodina. Jsem rizikovej pacient, bude mi padesát, mám hypertenzi. Neberu si žádný tlumící léky, abych si to fakt užil. Je to taková hustá chřipka a luxusní je sledovat, jak si to oťukává postupně celý tělo. Ale že by se kvůli tomu musel zastavit svět, tak to mi to nepřipadá. Asi někdo mocný rozhodl, že to takhle bude, tak s tím nic neuděláme. A mám kamarádku na ministerstvu financí a tam prý mají radost, že když na to umřelo tolik starejch lidí, tak se prý ušetří letos až 2,5 miliardy na důchodech. Přijde mi to trochu bezohledný, ale je to vlastně jediná vláda, která něco dělá s důchodovou otázkou. V mém okolí už covid spousta lidí měla, a když vidím, jak nás naše vláda zvládne naočkovat během deseti - patnácti let, tak si uvědomuju, že ti kámoši a kámošky, co to měli, jsou vlastně hrdinové, kteří zastavují covid doslova vlastním tělem.

Necháte se očkovat?
Jestli se toho dožiju, tak nechám. Já mám léky a jsem zodpovědný pacient. Vzhledem k rodinné anamnéze mi zbývá zhruba posledních patnáct let života, tak nevím, jestli se na mě v tomhle časovém horizontu dostane.

V kladenské restauraci Na Amálce, kde jste štamgastem, vzniká nové politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Jak ho vnímáte?
Tak předně jsem si jist, že všichni politici jsou strašlivý k…y a č….i. A stejný to bude i s tímhle hnutím. Začne to otevřením hospod a skončí to dotačníma podvodama, lajnama koksu a večírkama s prostitutkama, jak to normální politici dělaj´. Ale já se na ně nezlobím. V tom prostředí, co se pohybujou, si potřebujou kompenzovat tu strašlivou psychickou zátěž a hlavně potřebujou tišit svědomí a to bez těhle berliček nejde. Podporovat Amálku samozřejmě budu jako dosud, zakoupením jídla do krabičky a k tomu čaj do igeliťáku. Teď mě překvapil politik Milan Hnilička, který naprosto otevřeně podpořil iniciativu Otevřeme Česko a zúčastnil se nějaké kalby v Teplicích. Za naši kapelu bych chtěl všem politikům vzkázat, že pokud budou chtít na těch jejich tajných pařbách zahrát, tak my jsme naprosto diskrétní a máme nacvičené i unplugged vystoupení, abychom mohli včas zdrhnout jenom s kytarama, kdyby je někdo z těch opozičních k…v naprášil a poslal tam benga.

Jan Murárik


Počasí Kladno

Předpověď počasí