
Krádeže, loupeže, napadení nebo vraždy, to ze společnosti jen stěží někdy zmizí. Trestné činnosti ale může znatelně ubývat, jako je tomu například v Kladně. O míře trestné činnosti jsme si povídali s nadporučíkem Michalem Strieborným (44), vedoucím oddělení Územního odboru Kladno.
Jak to skutečně vypadá s kriminalitou v Kladně?
Klesá (usmívá se).
V které oblasti?
V několika směrech. Především kriminalita klesá v celé společnosti. Je to zřejmě důsledek toho, že se naše společnost má líp a není tolik důvodů krást. Velkou roli také v nižší kriminalitě hraje posílení vymahatelnosti práva, takže poškozený má v současné době mnohem větší šanci domoci se náhrady škody, která mu vznikla, než dejme tomu před třemi lety.
Roste ve společnosti respekt vůči policii?
Řekl bych, že ano. A možná se budete divit, ale hodně tomu napomáhají i kriminalistické seriály. Z části i díky nim se na policii nahlíží s větším respektem a uznáním.
Dojde i na tahání za uši nezbedných výrostků na ulici, jako tomu bylo za první republiky nebo i v minulém režimu?
Tak to asi ještě dlouho nebude možné.
Někomu schází více uniformovaných policistů v kladenských ulicích…
Před sedmi lety byly ze sboru propuštěny tisíce policistů a ty nám nyní chybí. A když už zase budou, musí je někdo zaplatit. Z toho důvodu vám ještě nějaký čas scházet budou. Vláda má cíl přijmout čtyři tisíce policistů. Jestli se jí to podaří, to je otázka. Nástupní platy totiž nejsou zrovna vysoké a mnoho mladých lidí to odrazuje.
Chodí na policii stále více lidí oznamovat možné trestné činy?
V současnosti je trend posílání e-mailů. Lidé mezi sebou čím dál méně komunikují naživo. Raději se schovají za nějaké jméno, nick.
Na začátku rozhovoru jste řekl, že kriminalita v Kladně klesá. Jaké procento objasněnosti máte za loňský rok?
V podstatě každý druhý trestný čin je objasněn. Několik let zpět byla objasněnost jen nějakých čtyřicet procent. Nejmenší procento objasněných případů je u vloupání do vozidel, největší u krádeží. Když pachatele vloupání do vozidla nezachytí svědci nebo kamery, těžko se pátrá po někom, kdo rozbil okýnko a něco vzal ze sedačky. Co téměř zcela odpadlo, je vloupání do sklepů a sklepních kójí. Je to díky pečlivějšímu zabezpečení vstupů do objektů. Roste nám vloupání do opuštěných objektů.
Jak je to s kradeným zbožím v zastavárnách?
Vždycky se dá, i přes časté kontroly a opatření, prodat…
Kladno bývalo Mekkou zlodějů aut za účelem jejich rozebrání a prodeje na náhradní díly. Stále má kladenská policie s touto kriminalitou hodně práce?
Éra, kdy v kladenských ulicích zmizelo v průměru auto za den, ta je pryč. Dnes nám krádež vozu třeba měsíc nikdo nehlásí! Party, které se touto činností zabývaly, v současné době v Kladně nejsou.
A co vražd, je jich podle vás na Kladensko hodně?
Loni jsme řešili jednu vraždu a jeden pokus o vraždu. Oboje jsme objasnili na místě. Pokus se udál mezi manželi a vraždu měli na svědomí bezdomovci, kteří ubili jiného bezdomovce. Podle našich poznatků nejvíc vražd bývá v rodině, nebo mezi těmi, co se znají.
Ožehavým tématem bývalo fyzické napadání na ulici, agrese vůči druhým…
Jestli se někdo chytá statistiky, tak v tomhle směru musím zdůraznit, že statistiky jsou zavádějící, je to přesná hra nepřesných čísel. Když tento druh kriminality převedeme na počet obyvatel, tak na Kladensku je velmi bezpečno. Pocházím z pětitisícového města, ve kterém se cítím méně bezpečně, než v Kladně, kde žiji šest let. Kladno je z pohledu policisty bezpečné město. Na rozdíl od jiných jsou v Kladně u nahlášené události naše hlídky během okamžiku, jinde například trvá příjezd policejní hlídky desítky minut. Znám případy, kde je dvojčlenná hlídka na padesát vesnic…
Ubývá obyčejných rvaček?
Bývalo to horší (usmívá se). Zklidnění v tomto směru napomáhá legislativa. Teď, když někoho uhodíte, tak dotyčný na vás může nejen marodit, ale vysoudí také „obrovské“ peníze. Máme poznatek, že od rvaček či fyzického napadání neodradí útočníka ani tak hrozba třeba trestního stíhání, jako právě hrozba velkého finančního postihu. Pro někoho je příjemnější sedět ve vězení, než někomu platit. V současnosti jsme už dlouho nevyjeli k vymlácené hospodě. To, že se někdo navzájem popere, to ze společnosti asi nikdy nevymizí. Takovou rvačku řešíme formou přestupku. Ani při loupežích už není tolik fyzické agrese. Jak jsem říkal, já se v Kladně cítím bezpečně.
To bych asi jako policista tvrdil rovněž…
Já to ale myslím jako civilní občan. Po práci v uniformě nechodím, a když náhodou vidím někoho páchat neplechu, tak zakročím jako běžný občan. Snažím se pachatele zadržet, nebo mu znesnadnit útěk a hned přivolat policii.
Vytáhnete přitom služební odznak?
Na ten téměř nikdo nereaguje. Většina pachatelů reaguje na uniformu. Několikrát jsem někoho zadržel, aniž bych musel přitom tahat z kapsy odznak. Ani jsem nemusel dotyčného informovat, že jsem policista.
Kde v Kladně bydlíte?
U Hvězdy pod učilištěm.
A tam vás neruší život nočních podniků, ruch hospod, heren či přítomnost různých živlů kolem nich?
Nic takového mě tam neruší. Je to bezvadná lokalita k bydlení. A to spím u otevřeného okna i v zimě…
Jan Murárik
- Bezdomovec vyhrožoval s nožem v ruce< Předchozí
- Natankoval, nezaplatil, ujel a ještě zničil závoruDalší >