Mrtvá ryba pokořila Rusko!

Rybářský tým Mrtvá ryba, taky ryba se v letošním roce na tradiční výpravu do Švédska nepodívá. To však neznamená, že by známí kladenští rybáři v červeném zanevřeli na zahraniční poutě za rybami. Pro letošní rok ale Skandinávii vyměnili za mnohem dobrodružnější destinaci. Tou se stal ruský poloostrov Kola, rozkládající se daleko na severu, až za polárním kruhem.

Plán cesty byl oproti zvyklostem z předešlých let obrácený naruby. Cesta, ubytování, lovené ryby, všechno mělo být jinak. A také bylo. Dalekou cestu autem nahradilo letadlo, pohodlí rybářských chat stany a cílovou rybou nebyla štika, ale losos a pstruh. Jak celé tohle dobrodružství dopadlo vám nyní představíme.

Cesta na místo chytání nebyla úplnou procházkou růžovým sadem. Po prvotní, relativně komfortní, dopravu ruskými aerolinkami do Murmansku a následnou, stále ještě pohodovou šesti set kilometrovou cestou minibusem, se cesta postupně měnila v čím dál větší utrpení. Poslední, sto kilometrů dlouhý, úsek k cílové řece bylo vzhledem k neexistenci cesty nutné absolvovat v nezničitelném ZILu sovětské výroby. Tahle část trasy přitom časově trvala stejně dlouho jako celý předešlý úsek. Vedla lesy, skalami, mořem, řekami, až do oblasti, kde téměř nikdo nežije. Tedy z pohledu osídlení lidmi. Naopak zvířatům se tu náram líbí. Losi, sobi, divocí koně, medvědi, orli, ale především ryby, těm se tu náramně daří.

Po strastiplné cestě rybáři z Mrtvé ryby dorazili do svého cílového tábořiště u řeky Chapoma. A pustili se do boje. Prvně bylo potřeba se vypořádat se všudypřítomnými komáry v milionových hejnech a srovnat se s polárním dnem, který v podstatě nedovolil určit, jestli je den, či noc. K tomuto velice dobře posloužila vodka místní výroby a neustálá přítomnost moskytiér na obličeji. Nyní už nic nebránilo tomu hlavnímu, rybolovu.

Týden strávený u řeky nesl své ovoce hned od počátku. Trvalo to asi minutu a první losos druhu gorbuša byl na břehu. Další náhozy opakovaly stejný scénář a během chvíle už se počet ulovených ryb nedal ani spočítat. A přesně takhle vypadal každý den. Neskutečné množství chycených ryb vedlo až k bláznění a bylo hned jasné, že tahle výprava nemůže dopadnout neúspěchem. O vyšší desítky ryb chycených každým rybářem denně už nešlo. Souboj se vedl o tu největší. V záplavě lososů gorbuša se občas podařilo zdolat i lososa atlantského, který v místních poměrech dosahuje mnohem větších rozměrů. Nicméně poměr úlovků byl zhruba 100 lososů gorbuša na jednoho atlantského. Den co den se posouval dosavadní rekord výpravy, který nakonec vyvrcholil, jakoby v režii Jakuba Vágnera, trofejním atlanťákem těsně před odjezdem. Losos měřící téměř osmdesát centimetrů je na místní poměry opravdovou raritou. No, a to nebylo v rámci trofejí zdaleka vše. Občas se některému rybáři podařilo na svůj prut pověsit vyjma lososů i pstruha nebo štičku. Jejich velikost však nestála za řeč až na jedinou výjimku. O to větší bomba to ale byla. U vtoku do krásné hluboké tůně u skály se na háčku zatřepetala ryba, která by mohla obsadit titulní strany prestižních rybářských magazínů. Tou byl pstruh potoční, který měl míru, po nevěřícném několikanásobném přeměření, neskutečných 54 centimetrů. Tohle je životní ryba, za kterou se do Ruska určitě vyplatilo jet. A nejspíše její ulovení předčilo i stovky chycených lososů. Sečteno a podtrženo, hledáte rybářský ráj? Ruská Kola je určitě jedno z míst, které by o tento titul mohlo usilovat.

Neuvěřitelná příroda, nepopsatelný počet ryb v řekách a dobrodružný zážitek na celý život. To přesně potkalo v Rusku členy rybářského spolku Mrtvá ryba, taky ryba. K tomu si ještě připočtěte nevídanou bojovnost ryb, které dokázaly během pobytu českých rybářů zlikvidovat veškeré jejich háčky ze všech nástrah. Bez minimálně tří sad náhradních háčků ke každé nástraze bylo zbytečné na ryby v daný den vůbec vyrážet. Protože po zhruba dvou hodinách chytání byl buď háček zlomený, nebo minimálně narovnaný. Kdo tohle nezažil, těžko uvěří.

Mrtvá ryba, taky ryba si na své konto připisuje úžasnou rybářskou zkušenost a množství nových osobních rekordů. Ruská výprava se tak nesmazatelně vrývá do historie spolku příznivců Petrova řemesla. Z Ruska do Kladna zdraví Vaše Mrtvá ryba!

-kub-

ruskochytit

Chytit několik ryb najednou nebyl problém

ruskokubuv

Kubův losos

ruskolososu

Lososů byly tisíce

ruskonepostradatelny

Nepostradatelný dopravní prostředek

ruskopotocak

Potočák jako hrom

ruskosubajs

Šubajs a losos gorbuša

ruskotrofejni

Trofejní losos atlantský

ruskotuca

Tůča s rybou

ruskozakladni

Základní tábor Mrtvé ryby

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí