Kanonáda Radka Šikoly. Florbal netáhne

Zažil s Kladnem slávu kolem prvních postupů do nejvyšší soutěže. Bývalý kapitán z kladenského klubu nezmizel ani po skončení vrcholové kariéry. Radek Šikola (29) kromě hraní za rezervní týmy sleduje každý zápas Kanonýrů a píše pro vás své postřehy.

Kladenští florbalisté v neděli doma prohráli s Ostravou 5:6 v prodloužení. Byli jasně lepší jak herně, tak ve střeleckých pokusech. Pouhý bod získaný z tohoto utkání je tedy velkým zklamáním. I tak se ale jedná o třetí zápas v řadě, ve kterém Kanonýři dokázali bodovat. V letošní sezoně něco naprosto nevídaného. Nebyli daleko od výhry. Kdyby se to podařilo, byla by třetí v řadě a ze samé chvály a nechutných finančních bonusů by se hráčům zatočila hlava.

I přesto je v této sezoně naprosto evidentní, že Kanonýři nehrají primárně na výsledky. Signály jsou zřejmé. Nejlepší hráč týmu Jan Louvar dostal na zápas s Ostravou volno a šel si pinknout za „béčko“. Ve vyhrocených závěrech většiny zápasů využívají trenéři kompletní sestavu a nekoncentrují nejvyšší kvalitu jen do dvou elitních pětek. Tým si budují s dlouhodobější vizí. Je otázkou, zda do toho letos nezkusit bouchnout, využít tristní úrovně tohoto ročníku 1. ligy a utéct z ní zpět do nejvyšší soutěže. Je až k nevíře, jaký rozdíl může být mezi dvěma nejvyššími soutěžemi. Současná 1. liga připomíná spíše promenádu pivních tlouštíků v upnutých trikotech. To je snad jediné pozitivum nízké divácké návštěvnosti.

Když jsme u té návštěvnosti, tak ta mi vrtá kráter do hlavy. Co mají Kladeňáci proti sportu? Co mají Češi proti sportu? Snad jediný kladenský sport, který je důstojně navštěvovaný, je volejbal. Kladno není městem myslitelů, to je historicky dáno. Sport je oblíbenou kratochvílí dělnické třídy, to je také historicky dáno. Tak kde je problém? Zdá se, že lidé se naučili fandit jen týmům, které jsou na vrcholu slávy. Když výkony neodpovídají nejvyšším kritériím, tak se vrátí k populárnější zábavě typu Ulice, Ordinace, Výměna všeho možného a dalším duševním kastracím. Tohle není problém jen florbalu, ale i hokeje, fotbalu a dalších sportů.

Je to smutná podívaná, když vidím, jak musí florbalisté téměř prosit každého potenciálního diváka, aby se přišel podívat na florbal. Jak moc se ponižuje hokej nebo fotbal, to nevím. Ten problém samozřejmě není jen kladenský, ale celorepublikový. Přál bych si, abychom se jednou dočkali stavu, který panuje třeba v anglickém fotbale či kanadském hokeji, ať už vrcholovém nebo provinčním. Tam by fanoušek za lístek na utkání vyměnil vlastní matku a k tomu přihodil manželku i s autem za tu čest jít podpořit svůj oblíbený tým. Bez ohledu na to, jak moc je zrovna na hřišti zoufalý a trapný. 

Radek Šikola


Počasí Kladno

Předpověď počasí