Jiří Hondl: Odměny jsou třaskavé téma

Nejvyšší fotbalová soutěž nejblíže Kladnu se hraje a hrát i příští sezonu bude v Hostouni. Nic na tom nezmění ani „zaručené“ zprávy, že Sokol přejde z třetí ligy dobrovolně do krajského přeboru. Předsedy hostouňského klubu Jiřího Hondla jsme se ptali na plány v blízké budoucnosti.

Jaké jsou záměry fotbalové Hostouně pro nadcházející sezonu?
Příliš se od té minulé sezony neliší. Respektive věříme, že bude ještě o něco lepší. Rádi bychom uspěli ve třetí lize a s dorosty hráli o divizní soutěže. Přestože by nám mnozí možná přáli nedobré věci, tak na krajský přebor navzdory všem spekulacím nepomýšlíme, možná někdy v budoucnu (směje se). Pro nadcházející sezonu jsme podali přihlášku do třetí ligy a ostatních krajských soutěží. Vynucenou přestávku jsme využili k intenzivní práci na novém projektu v oblasti mládeže a celkově se, asi jako všichni, těšíme, až vše vypukne naostro.

Pociťujete, že covid-19 ovlivnil financování fotbalu?
Ekonomika kvůli pandemii a následným opatřením šlápla dost výrazně na brzdu, a než se znovu rozběhne, tak to chvíli potrvá. Ozvěny posledních měsíců budou ve společnosti rezonovat ještě nějakou dobu poté, co se věci alespoň částečně vrátí do stavu, který byl před pandemií. Otázkou je, jak dlouho toto nestabilní a nejisté období potrvá, případně jak náročná bude následná resuscitace. Bylo by, myslím, naivní a nezodpovědné očekávat, že sport, potažmo fotbal, to nějakým zázrakem mine.

Čekají podle vás fotbal těžké časy?
Na první dobrou se ta odpověď sama nabízí, ale je to složitější, než se může nezasvěcenému člověku zdát. Jistě, reálně lze očekávat určitý pokles příjmů. Úvodní šok, či zásah, se kolem nás přehnal takřka v přímém přenosu a máme ho snad již za sebou. Pokud to bude nadále jenom takováto krátkodobá záležitost, řekněme v řádech několika následujících měsíců, tak to lze ustát a zásadním způsobem se to neprojeví. Pakliže by to byl běh na delší trať, může to být vážný problém pro spousty klubů. Je ale ještě příliš brzo cokoliv predikovat. Podle mě se ta negativa dlouhodobých dopadů neprojeví hned, ale v určitém časovém odstupu. Odhadem řekněme někdy přelom tohoto a příštího roku. Tam se teprve bude lámat chleba a uvidí se, jak si kdo stojí. Na druhou stranu i tahle krize, jako každá z těch mnoha předešlých, bude mít vedle poražených i své vítěze. Bylo by ale příliš povrchní přičítat všechny problémy pouze na vrub koronaviru. Řadu klubů nepoškodila pouze pandemie koronaviru. Fotbal je dlouhodobě podfinancován. To není nic nového pod sluncem. Všichni o tom mluvíme už dlouho. Většinu klubů trápí především nestabilní příjmy, vyšší provozní náklady, neúměrné hráčské benefity. Tedy věci pocházející z doby neutuchajícího optimismu a víry v nekonečný ekonomický růst a trvale vysoký příjem. Nemám moc rád slovo úspora, jelikož samo o sobě je to negativní sdělení a většinou přináší více škod než užitku, ale určitá korekce bude na místě.

Museli jste hráčům snížit smluvené odměny?
Tohle je vždycky třaskavé téma a netýká se pouze hráčů. Všem je jasné, že to dříve nebo později přijít prostě musí a všichni se tváří, jako když jich se to zrovna netýká a neví, o čem se mluví. My reagujeme přiměřeně dané situaci a s vědomím nějaké elementární odpovědnosti, a to zejména vůči klubu, tak i hráčům samotným. Nehledal bych v tom žádnou senzaci, natož tragédii. Je potřeba najít společně rozumný konsenzus mezi příjmy a výdaji.  

Směřuje nejbližší doba amatérských soutěží ke kvalitě za nižší cenu?
Spíše bych řekl, že amatérské soutěže budou muset vzít na vědomí současnou realitu a přizpůsobit se momentální ekonomické a společenské situaci. Paradoxně jim to může dokonce pomoci narovnat některé nešvary doby před koronavirem. Podle mě fotbal byl vždycky reálným odrazem nálady a stavu té které doby a vždycky se s tou dobou dokázal nějak srovnat a najít si tu svoji cestu.

V Hostouni jste zvyklí doplňovat áčko cizinci. Počítáte s nimi i nadále?
Pro nadcházející sezonu se zapojením cizinců nepočítáme. Pokud bychom se tímto směrem někdy vydali, tak by to muselo mít dlouhodobější perspektivu. Dovedu si představit něco na způsob Armina Krndžiji, který k nám dorazil z Bosny ve věku dorostence, tvrdě na sobě pracoval a dnes hraje vyšší německou ligu. To pak má smysl a užitek pro obě strany.

Je v Čechách kam sáhnout pro doplnění kádru?
Vzniká tu velký prostor pro mladé hráče. Přichází doba, kdy se mohou snáze a rychleji prosadit do vyšší soutěže a ukázat co v nich skutečně je. Leckteré kluby z vyšších soutěží nebudou ochotné držet široké kádry pod smlouvami jako v minulosti a logicky budou hráči odtud propadávat do nižších soutěží. Realitu ukáže čas.   

Využijete bez zápasové období ke změnám ve vašem fotbalovém areálu?
Nucenou přestávku jsme již využili k rekultivaci hrací plochy. Čas navíc, který neplánovaně dostala, jí prospěl. Udělali jsme kus práce směrem k projektu výstavby tréninkového hřiště s umělým trávníkem a multifunkční sportovní plochy. Jde o společný projekt s naší obcí. To bude možná nejzásadnější investice.

 

Jan Murárik


Počasí Kladno

Předpověď počasí