Pozor, domovní studny potřebují pravidelnou kontrolu!

Chatařská sezóna se pomalu rozjíždí, voda ze studní se začíná čerpat, ale jak je to s její kvalitou po zimě? Tuto otázku by si měli pokládat všichni, kteří využívají vodu ze studny jako jediný zdroj pitné vody.

V rámci Dne otevřených dveří Středočeské vodárny (SVAS) nabízely zdarma zkrácený rozbor vody z domovní studny. Tuto příležitost využilo celkem 146 zájemců. Ve všech stanovených ukazatelích vyhovělo z celkového počtu 146 vzorků vody pouze 17 z nich, což činí pouze 11,5%. 

Těm, kteří zjistili, že mají vodu místo pitné užitkovou, jsme doporučili určité postupy k nápravě. Rozhodně není na místě litovat finančních prostředků a zajistit si kontrolní rozbor vody včetně mikrobiologie,“ uvedla v reakci na výsledky rozborů manažerka laboratoře SVAS Ing. Gabriela Karasová. „Skutečnost, že voda ze studny je dlouho používaná bez jakýchkoliv pozorovaných nepříznivých důsledků, ještě neznamená její nezávadnost. U pravidelných uživatelů se může vyvinout tolerance na bakterie, které indikují fekální znečištění (např. E. Coli, koliformní bakterie, enterokoky), ale onemocnět mohou jak návštěvy a malé děti, ale i samotní uživatelé, pokud z různých příčin dojde k oslabení jejich imunitního systému,“ vysvětlila Gabriela Karasová.

Řada vlastníků domovních studní se domnívá, že jednou vybudovaná studna bude bez údržby fungovat navždy. Absence základní kontroly a péče je jednou z největší bolestí studní u nás. Optimální je celková kontrola studny minimálně jednou do roka v jarních měsících. Nejedná se pouze o kontrolu kvality vody, ale také zda je studna vodotěsně kryta, uzamčená a nedochází k pronikání povrchové vody z okolí,“ uvedl Ing. Tomáš Hloušek, technolog SVAS. „Plocha kolem studny do vzdálenosti 10 m nesmí být jakkoliv znečišťována a nejsou na ní dovoleny činnosti, které by mohly zhoršovat jakost podzemní vody. Zejména hnojení a použití herbicidů k hubení plevele, chemických čisticích prostředků a mytí aut,“ upřesnil Tomáš Hloušek.

Kontrola kvality vody ve studni je doporučena s četností jednou ročně. V případě zjištění, že je situace vyhovující a stálá, lze interval zvýšit na 2 - 3 roky. Jak často čistit studnu, to záleží na mnoha okolnostech. Obvyklý je interval jednou za 5 až 8 let. Samozřejmostí je kontrola a údržba technického zařízení studny alespoň 1 x ročně.

Důvodem pro kontrolu kvality vody je zejména při každém větším zásahu ve studni (oprava či výměna čerpacího zařízení) a jejím nejbližším okolí, dále při náhlé změně chuti, barvy či zákalu vody, opakovaná průjmová onemocnění, zvláštní klimatické jevy či situace jako jsou velké deště, tání sněhu, ale i dlouhodobá sucha spojená s poklesem hladiny spodních vod.

V laboratořích Středočeských vodáren jsou prováděny rozbory i pro externí zákazníky. Rozsah si určuje sám zákazník podle toho, jestli kontroluje kvalitu vody poprvé nebo opakovaně, jestli bude rozbor sloužit pro soukromé účely nebo bude předkládán nějakému úřadu, například ke kolaudaci. Proto je velmi vhodné zavolat si do laboratoře a alespoň orientačně si předem ujasnit rozsah rozboru v závislosti na vlastních potřebách. 

Na internetových stránkách společnosti www.svas.cz naleznete další důležité informace k laboratoři pitných a odpadních vod.

- red -

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí