Bářiny "Liškoviny. Je podzim

Každou sobotu se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou (23), fejetonistkou, glosátorkou a přítelkyní hokejisty Davida Růžičky, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Barbora na Metropolitní univerzitě Praha vystudovala mediální obor, předtím absolvovala tvůrčí psaní na Literární akademii. V Kladně maturovala na Sportovním gymnáziu.

- red -

liska

Je podzim

Je podzim. Nejnenáviděnější období z celého roku.

Teplou pevnou půdu vystřídalo všudypřítomné bahno, Slunce schovaly šedé mraky, ze kterých se každou chvíli spouští tisíce mokrých bratříčků, aby donutily proměnit ulice v záplavu různorodých deštníků a na kůži promáčených nešťastníků, kteří si své paraplíčko nechali doma v předsíni. Dny krátí neúprosná tma a chlad, letní šaty nahrazují teplé svetry a místo zmrzliny bublá v konvici voda na šípkový čaj. 

Podzim je vlastně taková zlá teta, která přišla, když musela její laskavější sestra odejít. Náhle a bez kompromisů, zato však s obrovským odhodláním udělat spoustu věcí jinak. 

To je však jen jeden úhel pohledu. Protože stejně jako se my lidé snažíme hledat v jiných dobro a kladné vlastnosti, můžeme něco krásného a nenahraditelného najít i na podzimu.

Ukažte mi totiž jiné roční období, které se může pyšnit tak neuvěřitelně pestrou škálou barev a všech jejich tónů? Tolik odstínů hnědé, žluté, červené a zelené nikde jinde neuvidíte. Krásu, s jakou je totiž podzim namalovaný, neumí zachytit žádný fotoaparát, malíř, či básník. Musíte se na ni dívat pouze a jedině svýma vlastníma očima a vnímat všemi dalšími smysly. A pak možná uvidíte všechnu tu jedinečnost a pochopíte zázrak, který se stal během pár týdnů. 

Kromě toho, právě podzim je také to zcela nejútulnější období roku. Abyste tomu totiž rozuměli, ten pocit, kdy přijdete z větrného a chladného dne do tepla domova, zachumláte se do měkoučké deky a sledujete, jak se za okny prohání dubový list s lipovým, ten je zkrátka nezapomenutelný. A nezažijete ho nikdy jindy než právě na podzim. 

Je podzim. Nejnenáviděnější, ale také nejkrásnější období celého roku. 


Počasí Kladno

Předpověď počasí