Bářiny "Liškoviny. Komfortní zóna

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou (24), fejetonistkou, glosátorkou a přítelkyní hokejisty Davida Růžičky, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Barbora na Metropolitní univerzitě Praha vystudovala mediální obor, předtím absolvovala tvůrčí psaní na Literární akademii. V Kladně maturovala na Sportovním gymnáziu.

- red -

liska

Komfortní zóna

Sedíme. Sedíme a nadáváme na celý svět. Na věci, co nemáme, a starosti, co se nás drží pevněji než malé dítě máminy sukně. Závidíme si vlastní životy, úspěchy, ale i naprosté hlouposti. Přitom to všechno můžeme mít. Můžeme se stát kýmkoli chceme, kdykoli chceme. Jen je potřeba pro to něco udělat. Podat si přihlášku na školu, obout tenisky, dát výpověď, nebo prostě jen jednou říci NE. Jenže zvednout se ze židle je někdy ta nejtěžší věc na světě. Protože pouhý krok od ní se nachází konec naší vlastní komfortní zóny.

Jenže proč se tak vehementně snažíme v ní zůstávat? Co je na vlastním pohodlí tak zatraceně skvělého, že se z něj odmítáme pohnout? Znamená komfortní zóna snad pocit absolutního štěstí? Těžko, když máme stále pocit určité prázdnoty. Prázdnoty, kterou nenahradí absolutně nic, dokonce ani stabilita.

Ve skutečnosti je komfortní zóna spíše o lenosti. Představuje všechno, co jsme doposud vytvořili, výsledek naší určité práce, která nám stačí ke standardní spokojenosti, ale ne k absolutnímu pocitu uspokojení. Ten se totiž nachází všude jinde, jen ne v ní. Ale člověk je od přírody lenoch, malá bezbranná bytost, která se nejraději ze všeho rochní v tom, co má, jelikož je to tak nejpohodlnější, a přitom tajně nadává, co by mohlo být a nemuselo. Směšné, že?

Přitom stačí jeden jediný krok. Docela maličký krůček mimo ohraničenou jistotu a změní se naprosto všechno. Život, hodnoty, lidé a dokonce i víra v sebe samotného. Chce to jen nezamrznout na jednom místě. Nespokojit se s tím, co je a vzdát všechny své sny jen proto, že k nim vede dlouhá cesta. 

Stačí opravdu jen jeden jediný krok. A i ten nejvzdálenější cíl bude hned o poznání blíže…


Počasí Kladno

Předpověď počasí