Petr Klár: Žádný Lunapark v Unhošti u Bulhara určitě nebude!

Patří mezi respektované trenéry volejbalu. Roky učí taje téhle krásné hry nejen děti na kladenském sportovmním gymnáziu, ale vede i dívčí volejbalovou reprezentaci. Bývalý asistent trenéra Milana Fortuníka u Kladenských orlů Petr Klár chce navíc ve své domovině, v Unhošti, změnit veřejný život k lepšímu.

Unhošťákem jste více než šest let. Město znáte velice dobře. Nyní kandidujete do zastupitelstva. Co pro Unhošť uděláte, když budete zvolen?
Za tu dobu, co v Unhošti s mojí přítelkyní a dvěma prcky žijeme, jsme zjistili, že pro nás občany a především naše děti ve městě nic není. Nic se v něm prakticky neděje. Uvědomil jsem si, že tohle krásné město je, ne vlastní vinou, nudné. Lidi mnohdy dokážou nápady jen kritizovat bez toho, aby sami přišli s něčím, co by mělo smysl a dalo se realizovat. My takové nápady máme a realizovat je dokážeme.

Můžete být konkrétní?
V čele s naším lídrem Michalem Turnhöferem máme detailně vypracovaný plán změn v našem městě. Za mě je u fotbalového hřiště nutné postavit nové dětské hřiště s atraktivními herními prvky pro děti. K tomu by se mohl vybudovat pumptrack, uměle vytvořený okruh s vlnami a klopenými zatáčkami pro jízdu na kole i koloběžce. Rozhodně, jak je nám často podsouváno, nechceme u rybníku Bulhar vybudovat žádný Lunapark! Nic takového tam určitě nebude! Naše představa je in-line dráha pro bruslení, multifunkční hřiště pro sporty na městském, nyní zarostlém a nevyužívaném pozemku nad čističkou odpadních vod, který funguje jako černá skládka odpadu. Dále bychom rádi postavili beach-volejbalové hřiště na pozemku mezi Bulharem a čističkou odpadních vod. Na již zmíněném pozemku, nejedná se prosím o „Kocourek“, jak nám je rovněž mylně podsouváno, vybudujeme malý svah se zasněžením a potřebnou infrastrukturou, aby se děti mohly naučit základy lyžování. Rovněž zde budou moci sáňkovat nebo pekáčovat. Žádné hlučné zábavní centrum Unhoště tam nechceme. Ale jestli se zase nic nezrealizuje, tak v Unhošti pořád budeme jenom nadávat, že nic nemáme, že se u nás nic neděje. Zatímco v okolních obcích a městech se o zábavu pro své obyvatele postarat dokážou...

Unhošť se rychlým tempem rozrůstá. Kam se dá jít za kulturou, na které se vzdálení sousedé konečně lépe poznají?
V současné době nikam. Nemáme kino, koncerty, plesy, nic město neorganizuje ani na Vánoce, natož ve zbytku roku. Maximálně se chlapi sejdou v hospodách. To je další bod našeho programu. Probudit Unhošť k životu.

Pojďme k vašemu profesnímu životu. Jak se daří volejbalovému trenérovi?
Podařil se nám v Kladně rozjet projekt společné volejbalové přípravy mládeže. Rok jsem na něm pracoval a teď jsme ho uvedli v život. Stahují se k nám do Kladna všechny nejlepší mladé volejbalistky z celé republiky. Konkrétně do sportovního gymnázia, kde učím. Tímhle projektem chceme pozvednout celý ženský reprezentační volejbal v Česku. Do pěti let by se měly ukázat první pozitivní výsledky. Je to moje vize, můj sen. Díky projektu je o hráčky maximálně postaráno. Na nich je, aby se zdokonalovaly ve volejbale (usmívá se). Lepších trenérů u nás než je Honza Václavík, trenér roku 2021, moc nemáme. Jsem moc rád, že kývl na moji nabídku.

Kladenskému sportovnímu gymnáziu takový projekt bezesporu zvedá prestiž.
Bezpochyby. Na gymnáziu má projekt velkou podporu, což je velmi důležité. Chci poděkovat ředitelce paní Havlůjové, Jirkovi Kuchlerovi, Ivě Ševčíkové a všem svým kolegům učitelům za skvělý přístup k budoucím hvězdám českého volejbalu. Velmi mi pomohla v těžkých začátcích bývalá starostka Chýně a nyní poslankyně Věra Kovářová. Od listopadové revoluce v roce 1989 jde o unikátní a prozatím jediný projekt centralizované přípravy mládeže v naší republice.

Jan Murárik


Počasí Kladno

Předpověď počasí