Petr Klár: O reprezentační výběr se sportovní gymnázium stará skvěle

Známý volejbalový trenér Petr Klár spustil od nového školního roku v Kladně projekt, který nemá v českém volejbale obdoby. Za podpory Národní sportovní agentury a kladenského sportovního gymnázia se na Kladně v současné době soustředí nejlepší hráčky dorosteneckého věku. Ty se připravují na olympijské hry v roce 2028.

Spolu s trenérským kolegou Janem Václavíkem od září dohlížíte na přípravu první skupiny nadějných hráček směřujících k reprezentaci, která by se měla poprat o účast na Hrách v Los Angeles. Je start projektu, kterého je i hlavní garant národní volejbalový svaz, na Kladně plynulý nebo trochu drhne?
Všechno velké má své porodní bolesti. Ale díky vstřícnosti sportovního gymnázia a města Kladna jsme se jich zbavili a nyní jsou hráčky v plynulém procesu přípravy. Problémů s projektem je čím dál tím méně.

Ve skupině máte osm dívek, které jste na Kladně ubytovali a čtyři, které dojíždějí. Sebrali jste je po klubech z celé republiky. Bylo obtížné hráčky přemluvit, aby se vzdaly komfortu svých bydlišť a zapojily se do neznámého projektu?
Daleko větší problém byl přemluvit jejich rodiče. Vysvětlit jim, že je to pro jejich dítě přínos. V klubech takovou speciální přípravu nikdy nezažijí. Z osmdesáti dnů soustředění těch nejlepších jsme přes projekt zvedli počet těchto dnů třikrát! Vše je na profesionální bázi, přesně tak, jako to už dávno funguje všude ve vyspělém volejbalovém světě.

Co všechno, kromě profesionálních tréninků, dívky přechodem na Kladno získávají?
Trénují dvakrát denně, studují na sportovním gymnáziu, bydlí na Kladně zdarma, zdarma mají třikrát denně stravu, regeneraci, kondiční přípravu, fyzioterapii. Stravují se pod dohledem odborníka. Nic nepodceňujeme. Jediné, co jim neplatíme, je cesta z bydliště do Kladna. Navíc je na víkendy vracíme jejich klubům, aby hrály.

Proč hráček studentek není v projektu víc?
Podle nás je optimální počet pro družstvo dvanáct hráček, což splňujeme.

Je možné, že z té skupiny by časem některá z dívek mohla posílit ženský tým kladenských koček?
Když se na Kladně zabydlí, tak by v budoucnu na Kladně hrát mohly (usmívá se). V současné době o tom ale pochybuji, protože třetí liga je pro ně málo. Tahle parta většinou zamíří do zahraničí či do špičkových družstev české extraligy. Uvidíme, kde za tři čtyři roky bude ženský volejbal na Kladně.

Jste kmenovým trenérem kladenského sportovního gymnázia. Jak konkrétně zapadá koncept projektu do systému školy?
Skvěle. Vedení školy i celý učitelský sbor hráčkám velmi pomáhá. Bez školy by projekt nevznikl. Holky se po dvou měsících na škole cítí na Kladně jako doma. Moc svým kolegům a kolegyním děkuji.

Jan Murárik

klaristaholky
Když volejbal milujete, pak máte šanci dostat se v něm daleko. V případě studentek na Kladno

 

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí