Kanonýr Nushart: Chtěl bych se pohybovat na úplně jiných příčkách

V minulých dnech jsme vám představili tři mládežnické naděje florbalových Kanonýrů Kladno. Nyní přišla řada na hvězdy elitních týmů kladenského florbalového klubu. Dnes odpovídá Tomáš Nushart, nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec Kanonýrů v Tipsport Superlize.

V tabulce Tipsport Superligy jste předposlední, přičemž všechny čtyři týmy pod hranicí play off mají shodně jedenáct bodů. Jak jste zatím spokojen s bilancí svého týmu?
Aktuální umístění určitě nemůžeme považovat za úspěch. Jasně, jsme v nejvyšší soutěži nováčkem, máme pár bodů, párkrát jsme vyhráli a naprostá většina našich zápasů neskončila debaklem, minimálně ne výsledkově. Na druhou stranu jsme jedenáctí z dvanácti, což je téměř poslední místo, a já bych se chtěl pohybovat na úplně jiných příčkách. Myslím, že play off vypadalo hratelně, momentálně se bohužel jeví jako téměř nereálné.

Na jaké mety může váš tým v této sezoně reálně pomýšlet?
V tuto chvíli se mi jako nejreálnější meta jeví co nejrychleji odehrané play down a udržení nejvyšší soutěže i pro příští sezonu.

Jste nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem Kanonýrů. Tým na vás spoléhá. Připouštíte si tlak?
V Kladně mám velkou důvěru trenéra a spoluhráčů, hodně času na hřišti, s čímž přichází i sebedůvěra. Role bodového lídra mi velmi vyhovuje, rád hraji důležité momenty a rozhoduji zápasy. Také jsem velkou část dosavadní sezony hrál s Ondrou Riebauerem, který mi přihrával do skvělých šancí, a s Michalem Klápou, ten zase dával góly ze všeho, co jsem mu já naservíroval.

Jak reálná je možnost, že někdy v budoucnu uvidíme Kanonýry bojovat o titul?
Na to je velmi těžké odpovědět. Reálná určitě je, ale faktorů, které to ovlivňují, je opravdu strašně moc. Myslím, že v dnešním florbale začíná být velice důležité, jaké podmínky dokáže klub hráčům nabídnout. Tento faktor se bude stále více odrážet na umístění týmů.

Váš spoluhráč Marek Soukup vás označil za jasného adepta reprezentačního dresu pro další cyklus. Myslíte takhle vysoko?
To mě moc těší, že má o mně Mára takové mínění. Myšlenky jsem zatím směřoval spíše k reprezentaci akademické. Ale to je všechno ve hvězdách, pár kol mohu vyjít bodově naprázdno a rázem se v žebříčku produktivity nebudu pohybovat ve společnosti reprezentantů. Pak může být všechno jinak. To, že by reprezentace byla hezká v jakékoliv formě, je jasné a minimálně na tu akademickou teď zálusk mám.

Dá se očekávat, že po sezoně započne hon na Tomáše Nusharta. Jak reálný je váš odchod z klubu?
Já žádný velký hon neočekávám. A kdyby ano, docela rychle běhám, tak se mi možná i podaří uniknout.

Ve florbale se činíte i jinak než pouze hráčsky. Propagujete všestranný rozvoj hráčů a vymyslel jste kompenzační program, který začínáte v některých týmech realizovat. Jak tento nápad vznikl a jak projekt funguje?
Všechno vzniklo před rokem a čtvrt, kdy jsem založil společnost Fyzioflow, jejímž cílem je práce se sportovci trochu komplexněji, než v úzké specializaci jednoho sportu, a naplnění myšlenky „Sportem opět ku zdraví“. Společně s hlavními fyzioterapeuty Eliškou Geržovou a Jakubem Novákem teď pracujeme s týmy na kompenzaci, stavíme na velmi odborných poznatcích, ale zároveň se snažíme pracovat tak, aby to děti bavilo. Momentálně působíme pouze ve florbale, kde se o této myšlence snažím bavit s co nejvíce lidmi, zjišťovat názory, stanoviska fyzioterapeutů, kondičních trenérů, trenérů, manažerů týmů, hráčů, rodičů... V příštím roce plánujeme expanzi do dalších sportů, kde máme již domluvené spolupráce. A později chceme postavit halový komplex a vytvořit vlastní akademii všestranného sportovního rozvoje, kde se budou vychovávat sportovci a ne fotbalisté, hokejisté nebo florbalisté. Myslím, že to je podstatná myšlenka i pro výkonnostní posun sportovců v jednotlivých sportech.

Radek Šikola


Počasí Kladno

Předpověď počasí