
Letos na jaře to bude rok, co v Kladně převzal vedení středočeské záchranné služby. Pavla Rusého jsme se ptali, co se mu za necelý rok povedlo ve firmě změnit, i co se změnit chystá.
Na post ředitele jste nastoupil loni v dubnu. Co se vám za necelý rok na této pozici povedlo uvést do praxe?
Podařilo se vysoutěžit prvních deset nových sanitek, rozjeli jsme projekty na nová stanoviště, udělali jsme první kroky k získání certifikace ISO, vypsali jsme výběrová řízení na modernizaci našeho vybavení a po ekonomické i personální analýze provedeme některé změny. Vyplatili jsme odměny zaměstnancům, které se netýkají covidových odměn. Ocenili jsme tak dobrou práci našich kolegů. V dubnu chceme uvést do provozu první ze stanovišť záchranářů specialistů ve Zdibech. V současné době finalizujeme výběrové řízení na pořízení dalších sanitek financovaných z evropských dotací.
Proč je získání certifikace ISO pro středočeskou záchranku důležité?
Jde o garanci kvality poskytované péče. Ne každá záchranka je držitelem ISO. Pacientům se již nyní dostává kvalitní péče a se získáním ISO dojde k další standardizaci naší činnosti.
Vysokou úroveň udržuje vedle patřičné techniky především personál. Řešíte nyní jeho nedostatek?
V tomto směru nejsme v kritické situaci. Chybí nám několik lékařů, ale to není jen problém středních Čech. Neobávám se, že by přestal být zájem o práci na záchrance. Má své kouzlo, za kterým zdravotníci jdou.
Sám působíte jako lékař v posádce. Jaké je Kladno očima lékaře záchranné služby, jenž z Kladenska nepochází ani tu nebydlí?
Kladno má svá specifika. Skladba obyvatel odpovídá tomu, že Kladno stálo na těžkém průmyslu. Zaznamenáváme množství výjezdů založených na sociální indikaci. V mnoha z nich nejde o ohrožení života, spíše je důvod v tom, že se o toho člověka nikdo nepostará. Ti lidé chtějí, aby se jim dostalo nějaké péče, a vědí, že my jim ji poskytneme nejrychleji. Kdyby se jejich problémy řešily dříve nebo se do nich více zapojili jejich praktičtí lékaři, tak nám o něco výjezdů ubude.
Je Kladno z pohledu záchranáře agresivní?
Za necelý rok služeb mohu říct, že výjezdů k verbálně agresivním pacientům či na hraně fyzického napadení posádky, jsem několik zažil... Já osobně zaznamenal jen verbální útoky, které jsou ale velmi za hranou slušnosti.
Loni jste vozili denně extrémní množství pacientů s covidem-19. Už je situace v normálu?
Nedokážu říct, jestli letošní situace s množstvím covidových pacientů bude ještě eskalovat, ale aktuální srovnání situace s variantou omikron a delta je citelně rozdílná. Převážených pacientů v kritických stavech výrazně ubylo a já věřím, že to takhle už zůstane.
Jan Murárik
- Rudolf Cverna: Kdysi jsem přijal výzvu a teď jsem za tuhle práci rád< Předchozí
- Jiří Stejskal přežil extrémní výzvuDalší >