Jiří Fejfar: Mapa kriminality pomůže trestnou činnost lépe řešit

Základnu i bydliště má v Kolíně, kde sofistikovaným projektem Bezpečné město dokázal rapidně snížit kriminalitu. Od jara letošního roku tento účinný systém zavádí v Kladně. Tváří týdne je plk. Mgr. Jiří Fejfar (47).  

Jak je na tom kriminalita v Kladně?
Rozhodně není dramatická. Odpovídá největšímu středočeskému městu i skladbě obyvatel. V Kladně je samozřejmě v oblasti kriminality co řešit. Čísla, která v současné době vkládáme do takzvané mapy kriminality Kladna, chceme začít co nejdříve snižovat. Jedna z cest k tomu je ještě vyšší činnost policie v terénu. V rizikových oblastech města se už střídají hlídky policie a strážníků. Mapa kriminality se bude aktuálně měnit. 

Máte na ulici dost lidí?
V Kladně slouží zhruba sedmdesát policistů, a když k nim připočteme přibližně stejný počet strážníků, je to počet, který stačí k tomu, aby projekt uvedli do praxe. Postupně do něj zapojíme veřejnost prostřednictvím aktivních webových stránek a sociálních sítí. Každý se bude moci, i anonymně, k jednotlivým případům vyjadřovat. Chystáme se rovněž zveřejňovat, na kterých místech budeme měřit rychlost. Zmapujeme i nejrizikovější místa dopravní nehodovosti na Kladensku. 

Kdy bude mapa veřejně dostupná?
V současné době spolupracujeme společně s městem na tvorbě zmíněných webových stránek „Bezpečné Kladno“. Můj prvotní záměr bylo tuto stránku spustit do konce dubna 2017, ale reálný termín vidím někdy na půlku května, spíše začátkem června. Zde bude právě k dispozici i tato mapa.

Co je momentálně prioritou kladenské policie?
Nastavení spolupráce s městem, úřadem práce a městskou policií tak, aby projekt bezpečného města začal co nejdříve fungovat. 

V Kladně máte působit do konce tohoto roku. Když se do té doby nepodaří s kriminalitou pohnout směrem k nižším číslům, tak si pobyt prodloužíte?
Časem se ukáže, jak nutná či nezbytná je moje osobní přítomnost v Kladně (usmívá se). Pozitivně vnímám to, že kolega z Kladna nabírá praktické zkušenosti se systémem v Kolíně, takže mne zde plně nahradí. 

Do Kladna denně z Kolína dojíždíte. Jak vypadá váš týdenní režim?
Do práce vstávám každý den v půl páté a domů se vracím kolem šesté večer. Volný čas a víkendy věnuji našim dvěma malým dětem. Ovšem je pravda, že co se děje v práci, to sleduji i doma…

Nemůže se po dobu vaší nepřítomnosti kriminalita v Kolíně začít zvedat?
Jsem přesvědčený, že nemůže, protože je to tak zjednodušeně řečeno nastavené (usmívá se). Mě zajímá, jestli se ten náš kolínský systém dá uplatnit i v tak velkém městě jakým je Kladno. Proto jsem přijal nabídku uvést ho v Kladně osobně do praxe. 

Jan Murárik


Počasí Kladno

Předpověď počasí