Kladenská legenda: Očkovat se nechám, protože vakcína je jedinou ochranou

Včera jsme gratulovali Václavu Fröhlichovi ke 91. narozeninám. Bývalý mistr ligy s hokejovou partou v SONP Kladno z roku 1959 pro Vaše Kladno uvedl, jak v současné době tráví coby senior volný čas.

Před několika roky jste se z kladenského věžáku přestěhoval do domova pro seniory na severu Čech. Opustil jste letité kamarády. Nenudíte se bez nich?
Na nudu nemám ani pomyšlení. Dostal jsem od rodiny tablet a přestal jsem mít odpor k moderní technice. Nemohu si díky tomu vynachválit komunikaci s kamarády, kteří mi na Kladensku zůstali. Jsou mezi nimi hokejisté, tenisoví rekreanti i jachtaři. S nimi jsem zažil padesát roků krásného života. Píšeme si, voláme a posíláme fotografie.

V Kladně jste byl pravidelně vídán na tenisových kurtech. Stále sportujete?
Už jenom u televize. V neděli jsem si užíval tenisové finále z Austrálie mezi Djokovičem a Medvěděvem. Tipoval jsem, že vyhraje sympaťák Medvěděv. Mýlil jsem se. Kdysi jsem přitom fandil Djokerovi. Ale svým chováním mě zklamal. Když mu to nejde, chová se divně a dělá na kurtě úplně všechno pro to, aby postoupil. To se mi nelíbí. Nemá zapotřebí se k něčemu takovému snižovat. Tentokrát bylo ve finále vše v pořádku. Medvěděv na Djokoviče neměl.

Když se vás někdo zeptá na nejsilnější hokejové vzpomínky, budou patřit jen zisku prvního kladenského titulu?
Kdepak, o tom jsem se navyprávěl až dost. Myslím, že o té době už bylo řečeno asi všechno. Já moc rád vzpomínám na dobu, kdy o hokejovém Kladnu nikdo kolem nevěděl, nikdo ho nebral vážně. Kolem roku 1950 jsem hrál za Rynholec a v kvalifikaci o druhou ligu jsme Kladno porazili. Na jejich novém zimním stadionu jsme jim dali 10:8. Rybníkáři z Rynholce dali těm budoucím hvězdám i odloženým pražským hráčům na prdku. Sice jsme do té druhé ligy postoupili, ale komouši Kladno šoupli rovnou do první… Tenkrát komunisté vládli a co řekli, to bylo. Kladenským bafuňářům se líbilo, jak jsem dal gól, tak mně hodili lano. Tak se z rybníkáře stal prvoligový hokejista.

Současnost je méně poetická. Už jste očkovaný?
Nejsem. Prý co nejdříve nás naočkují. Nechám se naočkovat už jenom z toho důvodu, že covid je nemoc a vakcína proti němu jedinou ochranou.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí