Bářiny "Liškoviny". Češi - národ trenérů

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou, kladenskou fejetonistkou a glosátorkou, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

liska

Češi – národ trenérů

„Už se těším, až začne olympiáda. To se z odborníků na politiku stanou zase hokejoví trenéři,“ přečetla jsem si v době voleb prezidenta na internetu a musela jsem se upřímně smát. Tahle věta totiž říkala o českém národu naprosto všechno. 

Všichni totiž moc dobře známe to české „mudrlanství“. Každý všude byl, každý všechno zná, každý ví všechno bezpečně nejlíp. Proto se opovažte Čechovi něco vysvětlovat, nebo ho přesvědčovat o své pravdě. On totiž už dávno moc dobře ví, jak se věcí mají a dokonce i to, jak se budou mít v budoucnu. Pravý Čech totiž ovládá všechny obory. V každém je mistr svého druhu, žádná problematika mu není cizí, nikde ho nemůžete nachytat. Ať už jde ekonomii, kulturu, politiku, poradí si zkrátka všude.

Opravdoví specialisté jsme však, jakožto národ, ve sportovním odvětví. A konkrétně fotbal a hokej nám jdou doslova bravurně. Před zápasem víme totiž nejlépe ze všech, kdo by měl hrát a kdo zase nehrát, rozhodčímu nevěříme jediné slovo, pokud tedy udělá tu chybu a spatří faul na naší straně. V opačném případě mu samozřejmě dáváme vždy za pravdu. 

A protože jsme opravdoví znalci, je naše koučování samozřejmě závislé na průběhu zápasu. Tým, co prohrává, přece nebudeme chválit! Jasně vidíme chyby, a kdyby se nás hlavní trenér zeptal, kde je zakopaný pes, řekli bychom mu to. Věděli jsme to přece již před zápasem! Jen nás k tomu pustit a titul je nadosah ruky. 

Něco jiného je ale vyhrávat. Což vlastně ale není nic překvapujícího, věřili jsme od začátku. Trenér ovládá svou práci tak, jak by měl. A my to dokážeme posoudit, protože tomu rozumíme. 

Ostatně, co vám budu vysvětlovat, víte to sami nejlépe…

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí