Bářiny "Liškoviny". Všechny jsme čarodějnice

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou, kladenskou fejetonistkou a glosátorkou, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

liska

Všechny jsme čarodějnice

No dobře, uznávám. Říct tohle někdy na konci středověku, asi bych nebyla mezi ženami úplně oblíbená. Dost pravděpodobně bych možná i vyhubila ženskou rasu a sama si pak hodila na hranici pochodeň pod nohy.

Přitom bych neřekla nic nového. Věděla to církev, věděl to každý myslící člověk. Magie každé ženy se totiž ukrývá v tom, že je zkrátka a jednoduše žena.

Každá z nás to svým způsobem ví. Je ale rozdíl, jak s tím nakládáme. Jsou ženy a dívky, které dokáží čarovat tak šikovně a přitom nenápadně, že jim brzy padá k nohám polovina světa. Ostatně přesně takové se kdysi upalovaly. Muži se prostě potřebovali zbavit všech těch krásných dívek, které se na ně jen o trochu déle podívaly a braly si všechno, co měly v úmyslu. Představovaly čisté nebezpečí, podnět k hříchům, sílu, která by ovládala jejich myšlení i chování. 

A z toho všeho čišel strach, obavy a nevysvětlitelná magie. Protože muži přestávali chápat všechno, co byli schopni v jejich přítomnosti udělat a cítili se jako očarovaní. A dá se říci, že skutečně očarováni byli. Jen trochu jinak, než to prezentovali.

Každá dívka by byla něčeho takového schopná. Musela by ale chtít. Ale protože jsme každá jiná, máme jinou povahu, myšlení, názory, životní příběh a cíle, používáme podle toho i své osobní kouzlo. 

A to je přesně důvod, proč nás tenkrát neupálili úplně všechny. Mohli. Úplně klidně mohli, protože každá žena dokáže uhranout, pokud to opravdu chce a dá si to za cíl. Každá v sobě má moc, o jaké se mužům nesní. Je to totiž moc nad nimi samotnými. Jen to některé z nás dokáží skvěle skrývat a dávkovat opatrně, aby si nikdo nevšiml.

Tak si dejte, milé dámy, v pondělí pozor. Snad nikoho neočarujete příliš okatě. Večer to bude všude samý oheň a všichni víme, co se říká – hodného nepálí… A možná právě proto bychom všechny shořely až na popel...

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí