Koučka Kateřina Vejvodová o mentálním nastavení mladých sportovců

Národní volejbalové centrum se sídlem v Kladně má za sebou rok existence. Rok výchovy budoucích reprezentantek a současně studentek střední školy slaví úspěch. Na stoupající prestiži centra se podílela také Kateřina Vejvodová, mentální kouč nejen známých českých sportovců.

Co potřebují od mentálního kouče volejbalistky ve věku středoškolaček?
Hodně psychické odolnosti a pohody (usmívá se). Měly by být spokojené v tom, co dělají, aby je volejbal bavil, aby si dokázaly nastavit režim dne i pro odpočinek. Důležité pro ně je zvládat stresové momenty.

Když jste s nimi začínala, co jim z toho chybělo nejvíc?
Ony spolu tráví většinu dne. Na trénincích, v zápasech, ve škole i v soukromí. Musely se naučit nepodléhat takzvané ponorce. Získaly jsme si vzájemnou důvěru. Díky tomu si uvědomily, jak důležité je mít správně nastavenou hlavu.

Máte podobnou věkovou skupinu i mimo volejbal?
Mám a je jich poměrně dost. Kromě volejbalu, jsou to například tenisté, plavci, hokejisté, šermíři.

Liší se u nich nastavování myšlení?
Podle sportů se nedají rozlišovat. Individuální sportovci jsou zvyklí koncentrovat se na sebe, na svoje výkony, týmoví si hodně všímají toho, co se děje kolem nich.

Liší se jejich myšlení, přístup ke sportovnímu výkonu, zásadně podle pohlaví?
To je aktuální téma. Otázka, jaký je rozdíl mezi chlapem a ženou. Studia naznačují, že pro ženy je velmi důležitá komunikace, empatie, harmonie, aby jim okolí rozumělo. Důležité jsou i vazby mezi nimi. Pro muže tohle až tak důležité není. Oni jdou víc po výsledku, po svém cíli.

Hrála jste závodně tenis. Vycházíte ze svých zkušeností sportovkyně?
Byla jsem příkladně psychicky nevyrovnaná hráčka (směje se) a na základě toho jsem šla studovat, abych mohla pomáhat druhým.

Jak nejraději trávíte volný čas?
Především s rodinou s našimi třemi dětmi (usmívá se).

Jan Murárik

vejvodholk
Kateřina posiluje sebevědomí také českým volejbalovým nadějím

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí