Loni touto dobou vrcholil nejtěžší boj s covidem-19. Připomeňme si ho z pohledu žákyně „zdrávky“

Tehdy některé ze žákyň kladenské SZŠ a VOŠZ své pocity vyjádřily písemnou formou. Vystihly tak určitou část nejen svých studií, ale také atmosféru v  kladenské nemocnici, kam chodily pomáhat. 

Pandemie? Slovo, které v dnešní době zná nejspíš každý. Všichni ví, jak těžké je v dnešní době chodit do práce i školy, ale nikdo se nezastavil nad tím, jak to vidí studenti na Střední  zdravotnické škole a VOŠZ Kladno. Myslím, že v této době je praxe v nemocnici pro studenty cennou životní zkušeností, hlavně pro poslední ročníky. Studenti to zvládají skvěle i podle odborných učitelek. Cennou zkušeností z této doby je určitě uvědomění, že jsme jen lidé, nejsme roboti, tudíž potřebujeme i odpočinek, kterého je v zdravotnictví tak málo a přitom je to jedna z nejdůležitějších potřeb.
Situace, která nastala v nemocnicích, s sebou nese jistá pravidla, která je nutno dodržovat - jako je práce v ochranných oblecích. To není vůbec žádná legrace. Tento oblek je totiž izolovaný ze všech stran. Až půjdete na covidové oddělení, musíte mít tento oblek 3 hodiny na sobě, také čepici na vlasy, dva páry rukavic (jedny pod oblekem, druhé přes něj) a samozřejmě respirátor FFP2 nebo FFP3 a ochranné brýle, nebo štít. Určitě to není práce pro každého. 
Samozřejmě jak se změnil přístup na oddělení, změnila se i komunikace s pacienty. I když se personál i studenti snaží komunikovat s pacienty co nejčastěji, někdy i to je velice těžké. Nejen ráno, ale i po celý den je tolik práce, že se za celou pracovní dobu nezastavíte, a proto není moc času promluvit si s pacienty, také respirátory jsou na komunikaci špatné, nejde přes ně moc dobře mluvit a pacient vás ani moc neslyší. 
Pro studenty je určitě psychicky náročná práce v nemocnici. I psychika pacientů se mění vlivem zákazu návštěv. Studenti se proto snaží u nich zůstávat a naslouchat jim. Studenti jsou velice empatičtí a myslím, že svojí roli ve zdravotnictví zvládají skvěle. I personálu jsou nápomocní, jak jen to jde. Na covidových odděleních je samozřejmě práce velice náročná. Ale kdykoli se pacient usměje nebo poděkuje, víte, že to je moment, kdy přijde uvědomění, jak moc je tato práce důležitá.
Samozřejmě tato práce s sebou nese jistá rizika a ne jen ty, že se studenti mohou nakazit. Je to zákeřná nemoc, a proto je přítomnost strachu pracovat na těchto oddělení oprávněná. Avšak studenti jsou samozřejmě šikovní a neleknou se žádné práce.

Anna Himlová   ZA4A (2021)


Počasí Kladno

Předpověď počasí