Jiří Kopecký: Je to moje dítě, z domu půjde jako poslední...

Už jste v takovém autobusu svezli? Jestli ano, pak jistě potvrdíte, že to je nostalgická paráda. Jestli ne, pak svezení v tomto krásném autobusovém veteránu vřele doporučujeme. Přenese vás do minulosti, kdy design převládal nad pohodlím. Jeden z nejhezčích veteránů 706 RTO na Kladensku vlastní Jiří Kopecký, řidič společnosti ČSAD MHD Kladno Arriva. Tu a tam s ním vozí i veřejnost na objednávku.

Z dobového tisku vím, že autobus vlastníte od roku 2010. Nikde jsem se nedočetl, proč jste si ho pořizoval?
Když jsem byl malý kluk, tak jsme stejný typ doma měli. Táta ho řídil na Poldovce, pak ho vyřadili, a my s ním jezdili jako s obytňákem na dovolené. V té době jsem se do tohoto typu autobusu zamiloval a toužil jsem mít svůj. V necelých dvaceti letech jsem se dostal do RTO klubu, abych se s takovým autobusem mohl svézt. Přitom jsem ho nepřestával všude možně shánět, až v tom roce 2010 se mi to konečně podařilo (usmívá se). Kolega z klubu, Liberečák, se ho chtěl zbavit. Dvanáct let si díky tomu žiju svůj splněný sen.

V čem je váš veterán výjimečný?
Je jediný takhle pojízdný v původním zachovalém stavu. Ostatní, co vídáte, jsou po generálce. Od roku 1972, kdy šel z výroby do provozu, jsou všechny díly na něm původní. Jezdíval v majetku Domů armády Prahy 6. Co původní není, je barva. Kolega ho do té současné přestříkal před více než dvaceti roky.

Je na trhu dostatek náhradních dílů?
Není. Co neseženete po známých nebo jste si neschovali, tak už neseženete.

Kde s ním parkujete?
V Žilině, kde mám pro něj speciální garáž. Nesnažím se, abych ho často půjčoval na akce. Vybírám si, kdy a kam s ním vyjedu. Komu bych kývl, to jsou filmaři. Už dlouho jsme nic netočili (usmívá se).

Prodal byste ho?
Nikdy! Je to moje dítě a z domu by šel poslední. Však první bydlel on a pak já s rodinou (směje se). Nevím, co by se muselo stát, abych ho prodával…  

Jan Murárik

autobusveterfilm
Nahoře jezdí ve filmu Díky za každé nové ráno, dole již v současných barvách v reklamě mobilního operátora

autvetdvere

autoveterridicplocha

autvetercestujici

auvetercedule

 

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí