Petr Hašek: Hokejbal mi dal hodně přátel

V kladenském hokejbalu se pohybuje bezmála tři desetiletí. Zažil s ním slavný první mistrovský titul a mnohé bývalé mistry v současné době doprovází jako kustod seniorských reprezentací. Tváří týdne je Petr Hašek. 

Kdy jste se poprvé dotkl hokejbalu?
V roce 1989 se kluci z naší party přihlásili do hokejbalové soutěže a mě požádali, jestli bych je trénoval. Začínali jsme u plivátka, malého koupaliště v Holandské ulici. Samozřejmě tam nebyly žádné mantinely, jen asfaltový plácek a dvě branky. Nakoupili jsme trička, barvy ve spreji, vyrobili jsme papírové šablony nápisu Hvězda Kladno, protože jsme skoro všichni bydleli u Hvězdy u podjezdu, a na trika jsme si název nastříkali. Soutěž se jmenovala Extra cup, hrálo v ní šest týmů a my skončili druzí. Další rok, kdy k nám přišel dnes legendární brankář Libor Smetana, jsme soutěž vyhráli.

Vzpomenete si, ve kterém roce vzniklo v Kladně první hřiště s regulérními mantinely?
První jsme si vlastníma rukama postavili v roce 1992 na Sítné u učiliště GDM. Pamatuji si, že soupeři  si z tohoto hřiště moc bodů neodváželi. Všichni jsme si hřiště moc vážili a při zápasech tam kluci nechávali srdíčko. Pamatuji  si  na extraligový zápas s Jihlavou, kdy na hřišti leželo půl metru sněhu. Vzali jsme, co bylo po ruce a za dvě hodiny bylo hřiště připravené k zápasu. Jihlavu jsme mimochodem porazili (usmívá se). Zároveň v té době vznikalo hřiště Hvězdy Švermov.

Kterého hokejbalového úspěchu si nejvíc ceníte?
V hokejbalu mám několik úspěchů jako trenér, asistent i jako kustod. Většina lidí si myslí, že největší úspěch je letošní titul z mistrovství světa Masters v Ústí nad Labem nebo titul na mistrovství světa mužů z Moskvy. Pro mě je velká pocta, že můžu být součástí týmů reprezentace, do kterých mě pozval Miroslav Zadák. Najde se pár lidí, kteří vám úspěchy nepřejí, posmívají se, že jsem mistr světa v otevírání dvířek. Ale já si své účasti v těchto týmech i při událostech nesmírně považuji. Můj největší hokejbalový úspěch je určitě titul mistra republiky s Kladnem v roce 1998, kdy jsem dělal asistenta trenérovi Karlu Fíkovi. Jezdili jsme po celé republice, měli jsme výbornou partu a hlavně to byl historicky první kladenský titul!

Co vám hokejbal dal?
Když pominu medaile, tak mě naučil chovat se férově jak ve sportu, tak i v běžném životě. Hlavně mi dal hodně přátel a kamarádů, kterých si vážím. V lednu rozjíždíme nový projekt hokejbalové federace WBHF. Euroligu, které by se měly účastnit týmy z celé Evropy včetně Kladna. V květnu odlétáme na šampionát Masters +35 do Toronta, kde budeme obhajovat titul mistra světa. V říjnu letíme na mistrovství světa Masters mužů a žen 4vs4 do Karibiku. Nyní jsou ale před námi Vánoce a Nový rok. Všem našim fanouškům proto přeji krásné svátky a doufám, že fandů příští rok přibude.

-red-

balhistor

Historický milník hokejbalu v Kladně

balmistr

Mistr světa mezi kustody.

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí