
Denně je potkáváme na ulicích a někdy nám určitě vrtá hlavou, proč policisté nepostupují tak či onak, zda mají pro některé zákroky zákonnou oporu či naopak proč nezasáhnou tvrději a rozhodněji. Možná vám to objasní náš nový seriál otázek a odpovědí s policejním nadporučíkem Michalem Strieborným, vedoucím oddělení Územního odboru Kladno. Pokud máte i vy dotaz, zašlete nám jej na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Často se diskutuje o přiměřené obraně. Je proto pro policisty vždy útočníkem ten, kdo uštědří první ránu?
Nutná obrana - dvě slova, na která byla napsána spousta knih, monografií i odborných článků a kterým se v učebnicích trestního a správního práva věnují celé kapitoly. Dvě slova, která velice často rozděluji odbornou i laickou veřejnost.
Vzhledem k tomu, že tazatel uvádí obrana, má na mysli nejspíše pojem nutná obrana. Nutná obrana patří mezi tzv. okolnosti vylučující protiprávnost. To znamená, že od prvopočátku nepůjde o trestný čin, případně o správní delikt. Pojem nutná obrana je zakotven v několika základních právních normách.
1) pro trestní právo jím je ustanovení § 29 z.č. 40/2009 Sb., v platném znění, trestní zákoník,
2) pro správní právo jím je ustanovení § 2 odstavec 2 písmene a), z.č. 200/1990 Sb., v platném znění, zákon o přestupcích,
3) v oblasti soukromého práva je pojem nutná obrana uveden v ustanovení § 14 z.č. 89/2012 Sb., v platném znění, Občanský zákoník.
Odpověď na položenou otázku není zdaleka jednoduchá. Z části je to dáno tím, že pojem nutná obrana zahrnuje dvě možné události útoku (útokem se rozumí jednání fyzické osoby případně zvířete, je-li zvíře živým nástrojem v rukou útočníka). Z pojmu vyplývá – čin jinak trestný, kterým někdo odvrací: 1) přímo hrozící nebo 2) trvající útok, na zájem chráněný tímto zákonem.
Někdy je jednání v nutné obraně zcela zjevné (pachatel vám chce ublížit, např. loupež – naval peníze, nebo dostaneš). V tomto případě nemusí poškozený trestného činu (obránce) vyčkat až útok samotný začne, ale může se aktivně bránit. Obrana však nesmí být zcela zjevně nepřiměřená útoku. 2) Trvající útok již probíhá. To znamená, že se můžu též zcela aktivně bránit.
Vybočením z mezí nutné obrany jsou však způsobené následky. Ty nesmí být zcela zjevně nepřiměřené způsobu útoku. Jednání v nutné obraně nemusí vždy znamenat fyzickou likvidaci útočníka. Může jím být i jiné jednání, např. vniknutí do bytu, když je slyšet volání o pomoc apod. Uvedené platí pro všechny vyjmenované okruhy práva, tedy trestní právo, správní právo i soukromé právo.
Jednoduchá odpověď na položenou otázku tedy neexistuje. O vině a trestu rozhoduje v trestním řízení soud, ve správním řízení věcně a místně příslušný správní orgán a v oblasti občanského práva též soud.
Pro policisty tedy automaticky neznamená, že ten, kdo dá první ránu, je automaticky útočník. Každý skutek je náležitě evidován a prováděno k němu šetření. Na základě zjištěných skutečností rozhodují uvedené orgány, zda byly splněny podmínky nutné obrany či nikoliv.
- red -
- Zeptejte se policisty. Dnes na téma silniční kontrola vozidla< Předchozí
- Zeptejte se policisty. Dnes na téma kamerový systémDalší >