
Denně je potkáváme na ulicích a někdy nám určitě vrtá hlavou, proč policisté nepostupují tak či onak, zda mají pro některé zákroky zákonnou oporu či naopak proč nezasáhnou tvrději a rozhodněji. Možná vám to objasní náš nový seriál otázek a odpovědí s policejním nadporučíkem Michalem Strieborným, vedoucím oddělení Územního odboru Kladno. Pokud máte i vy dotaz, zašlete nám jej na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Která místa jsou v Kladně nejrizikovější, co se kapesních nebo krádeží z tašek a kabelek týče, a co dělat, když pachatele vidím či jsem okraden někým, koho vidím?
Otázku rozdělím pro lepší a přehlednější odpověď do dvou okruhů.
1) Rizikovost
Z logiky věci vyplývá, že nejvíce kapesních krádeží, krádeží z kabelek, případně celých kabelek, je tam, kde je množství lidí. Je to dáno tím, že je zde větší anonymita a více potencionálních obětí a pachatel se v davu lépe skryje. Dále je to dáno i tím, že s přibývající hustotou osob se zmenšuje okruh tzv. intimní zóny. Intimní zóna je pojem ze sociologie a psychologie. Lze ji velmi dobře pozorovat například na autobusových zastávkách nebo v restauracích, zvláště, když se pozorovateli poštěstí být na místě mezi prvními. Lidé, kteří se navzájem neznají, si stoupnou nebo sednou co nejdál od sebe. S přibývajícím počtem osob se snižuje tzv. intimní zóna a přistoupíme i na to, aby někdo stál v naší těsné blízkosti, aniž bychom poodstoupili. Zkuste si někdy na prázdné autobusové zastávce nebo v prázdném autobuse sednout k neznámému člověku. Bude vás vnímat velice nepříjemně a bude-li mít příležitost, tak si poodsedne nebo odstoupí. Avšak ta samá situace na přeplněném nástupišti nevyvolá ty samé negativní reakce. Zároveň poruší-li někdo vaši osobní zónu na prázdném nástupišti, budete mu věnovat zvýšenou pozornost, aby vás neokradl. Budete ho vnímat jako protivníka, agresora, někoho, kdo narušuje vaši zónu, intimitu. Tam, kde je velká koncentrace lidí, však ztrácíte tuto ostražitost, protože je naprosto přirozené, že ve frontě se vás prostě někdo nechtěně dotkne atd.
Ne vždy je ale krádež kabelky trestným činem. V případě, že kabelku nemám pod svým dohledem nebo pod svou mocí, a v případě, že hodnota věcí nedosahuje výše 5 000 Kč nebo v kabelce nemáme uloženou platební kartu, nepůjde o trestný čin. Nicméně obecně, nejrizikovějšími místy, co se uvedených činů týče, jsou všechna obchodní centra, tj. Obchodní centrum Central, OD Kaufland a OD Tesco. U OD Kaufland i OD Tesco se však jedná také o značnou naivitu nakupujících lidí. Chápu, že přirozené je nekrást a že je smutné, že člověk musí předvídat a dávat si na své věci pozor, ale velká část odcizených věcí je dána nepozorností občanů. Lidé si položí nebo zavěsí do nákupního vozíku kabelku nebo tašku, vozík odstaví v uličce a odcházejí do regálů, často jsou i několik regálů od svého nákupního košíku. Toho využívají nepoctivci, kteří zcizují takto odložené věci. Způsobená škoda nebývá často velká, spíše jsou nepříjemné následky okradení. Postižení nejen absolovují podání vysvětlení na policii, ale velmi často musejí žádat o vydání nových dokladů, případně platebních karet.
Dalším rizikovým místem kapesních krádeží jsou autobusové zastávky na náměstí Svobody. Zde je však trochu odlišné specifikum odcizení. Většinou jde o odcizení peněženky z otevřených dámských kabelek nebo pánských kabel zavěšených přes rameno, nebo z batohů, které mají cestující na zádech. Zloději zde využívají okamžiku, kdy lidé nastupují do prostředků hromadné dopravy a spíše dopustí, nebo nevěnují pozornost tomu, že je někdo u nich v bezprostřední blízkosti nebo se dokonce na ně tzv. nalepí. Výše způsobené škody zde nebývá velká, ale nepříjemná je ztráta času a běhání po úřadech.
Posledním rizikovým místem jsou pohostinská zařízení typu nonstopy, herny a disca. Zde si ale ve většině případů za krádeže mohou poškození sami. Situace, kdy si poškozený vyndá svůj mobilní telefon na barový pult a v průběhu večera odchází tancovat nebo na toaletu a následně zjišťuje, že mu byl telefon odcizen, nemá smysl komentovat. Stejné je to i s takto odloženými kabelkami, ať již dámskými nebo pánskými. Zde bych apeloval na čtenáře. Opravdu nevystavujte své majetky na obdiv nenechavým lidem a mobilní telefony a kabelky mějte stále u sebe. Jestliže je v provozovně 30 lidí, tak nikomu nepřijde naprosto divné, že si někdo objedná na baru pití a zároveň si z baru bere položený mobilní telefon nebo kabelku, zvláště, když vystupuje suverénně, že věc je vlastně jeho. Obsluha na baru má zcela jiné starosti než hlídat vaše věci, i když jí o to požádáte.
2) Pachatele vidím
Nejjednodušší reakce na pachatele, kterého vidím, jak mi krade věc, je dát najevo, že ho vidíte. Vzhledem k tomu, že probíráme činy, které se dějí na veřejnosti, se nemusíte bát, že byste zůstali osamocení. Pachatel nechce být přistižen při činu, nechce nést za svůj čin odpovědnost, proto dělá vše, aby zůstal skryt, neznámý, aby se na skutek přišlo co nejpozději, zpravidla, když je již pryč. Proto je pro všechny nejjednodušší, aby člověk dal najevo, že pachatele vidí. Tj. aby ho například okřikl, aby zakřičel zloděj atd. To platí pro všechny. Je-li však někdo fyzicky zdatnější a nebojí se pachatele, tak lze využít institutu ustanovení § 76 odstavec 2 trestního řádu, věta první, která říká: „Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoliv, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů.“ Poškozený tedy může osobu zadržet a předat jí orgánům Policie České republiky. Ještě jednou bych ale zdůraznil, aby tohoto institutu využil pouze ten, kdo si je vědom své fyzické převahy nad pachatelem nebo v případě, že jste v početní přesile a není to pro vás příliš riskantní. V opačných případech je nejlepší vytočit linku 158 a přivolat Policii ČR. Nelze namítat, že se poškozený dopouští omezování osobní svobody pachatele, neboť zadržení je jednou z podmínek vylučujících protiprávnost, tak, jak jsme popisovali u nutné obrany v předešlém článku. Naopak je žádoucí, aby pachatelé věděli, že se občané nenechají okrádat a že si navzájem, v případě potřeby, pomůžou. Další věcí, co může poškozený udělat, je pachatele vyfotit na svůj mobilní telefon. To pak pomůže pachatele například ztotožnit a čin objasnit.
Samozřejmostí je, že se zároveň občan může obrátit na linku 158 a věc oznámit. Vzhledem k tomu, že bydlíme ve městě, kde je několik oddělení Policie ČR, přijíždí pomoc během několika minut.
- red -
- Zeptejte se policisty. Dnes na téma náborová kampaň Policie ČR< Předchozí
- Zeptejte se policisty. Dnes na téma silniční kontrola vozidlaDalší >