Osobnosti školních lavic. Lucie přesedne ke kormidlu

Nemusejí čekat, až budou naplno vhozeni do světa dospělých. I když chodí na základku či v Kladně studují, projevili se už nyní jako výrazné osobnosti. My vám mnohé z nich do konce školního roku představíme. Základní škola v Norské ulici vybrala Lucii Novákovou (15), nadějnou veslařku (na úvodním foto se součástí lodi).

Co tě dovedlo k veslům?
Několik let jsem dělala akvabely, ale kvůli špatnému srdci jsem s tímhle sportem musela skončit. Doktor mně před třemi roky doporučil, jestliže chci dál sportovat, zůstat u vody a nemít se srdcem potíže, právě veslování. 

Ale v Kladně není kde veslovat…
Jela jsem se podívat do veslařského klubu na Smíchově a ten sport mně připadal hrozný. První mě napadlo, že to nebudu a nechci dělat (směje se). To se naštěstí brzy změnilo. Lákalo mě plavání, ale to jsem také nemohla dělat a jiný pravidelný sport, než něco u vody, jsem zkoušet nechtěla. Navíc jsem na Smíchově přišla do skvělého kolektivu i ke skvělé trenérce. Ta mě hodně věcí kolem veslování rychle naučila a držela mě při něm i motivací. Nejtěžší pro mě na začátku nebyla ani tak ta námaha z veslování, jako chtít dojíždět do zpočátku neznámého prostředí za neznámými lidmi. Mě nyní veslování naprosto naplňuje a chodím do našeho klubu moc ráda. 

Co vesluješ?
Úplně všechno. Největší úspěch posádka se mnou zažila, když jsme na čtyřce s kormidelníkem skončili na závodech třetí. V budoucnu kvůli své výšce zřejmě skončím jako kormidelnice. Měřím 165 centimetrů a jsem na veslování malá a ke všemu jsem se svým 52 kilogramy ještě lehká (směje se). Pro veslování musí být i holky mnohem vyšší a těžší než jsem já. Shodou okolností jsem v současné době ve výběru reprezentace na pozici kormidelník. 

Má veslování, kromě pozitivního vlivu na srdeční činnost, pro tebe ještě další příjemné „následky“?
Určitě se mně zlepšila postava (usmívá se). Veslování je na tvarování těla ideální, protože při něm zapojujete všechny jeho části. Ovšem musíte veslovat pravidelně. Já trénuji čtyřikrát týdně a o víkendech máme závody.

Dalo se dojíždění na trénink bez problémů skloubit se školní docházkou?
Vedení školy je ke mně shovívavé. Škola mne uvolňuje na trénink, což je pro mne hlavně před závody důležité. Prospěch mám celkem dobrý, tak z toho se dá usuzovat, že se veslování v Praze dá se školní docházkou v Kladně skloubit dobře. Ale na střední školu už bych chtěla chodit v Praze, abych to měla do klubu blíž.

Jan Murárik

novakovaneda

Lucie nedá na veslování dopustit

novakovasposadkou

Lucie s posádkou


Počasí Kladno

Předpověď počasí